حضور هزاران حامی مقتدی صدر در منطقه سبز بغداد برای برگزاری یک نماز جمعه اعتراضی دیگر

در حالی که چارچوب هماهنگی گروه‌های شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی در عراق تحت شرایطی از پیشنهاد مقتدی صدر برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی استقبال کرد، هزاران هوادار این روحانی پرنفوذ شیعه برای برگزاری نمازجمعه در منطقه سبز بغداد گرد هم جمع شدند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان در نماز جمعه هواداران صدر در منطقه سبز، از استان‌های جنوبی عراق وارد بغداد شده‌اند.

این دومین نماز جمعه بزرگ در هفته‌های اخیر است که به دستور صدر در بغداد برگزار می‌شود و بر اساس گزارش‌ها، احتمال انتشار پیامی از جانب او یا سخنگوی او نیز وجود دارد.

از سوی دیگر جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، در حنانه نجف با مقتدی صدر دیدار کرد و دو نفر بر لزوم یافتن راه حلی برای برون رفت از بحران سیاسی عراق تأکید کردند.

تجمع‌کنندگان روز جمعه با در دست داشتن پرچم‌های عراق و پرتره‌های مقتدی صدر، در یک خیابان طولانی منتهی به منطقه سبز راهپیمایی کردند و برخی شعار دادند: «آری، آری به سید!»

همچنین دادگاهی شدن نوری المالکی، نخست‌وزیر پیشین عراق و نزدیک به جمهوری اسلامی و پایان دادن به دخالت خارجی در عراق به ویژه دخالت‌های جمهوری اسلامی در امور این کشور، از مطالبات تظاهرکنندگان بود.

تجمع هزاران نفر از حامیان صدر در روز جمعه در منطقه سبز بغداد برای برگزاری نماز جمعه در حالی است که دمای هوا در این روز در پایتخت عراق بیش از ۴۰ درجه گزارش شده است.

حامیان صدر نزدیک به یک هفته است در ساختمان پارلمان عراق در منطقه سبز بغداد که یک منطقه امنیتی ویژه در حاشیه رود دجله و برای ساختمان‌های اداری و سفارت‌خانه‌های خارجی است، تحصن کرده‌اند.

این تحصن در اعتراض به معرفی محمد شیاع السودانی به عنوان نامزد نخست‌وزیری عراق از سوی چارچوب هماهنگی صورت گرفت.

به نظر می‌رسد مقتدی صدر با بهره‌گیری از توانایی خود در بسیج هوادارانش، فشار بر رقیبان خود را افزایش داده است.

کمتر از یک سال پس از برگزاری انتخابات پارلمانی عراق که در آن جریان هوادار این روحانی پرنفوذ شیعه به پیروزی نسبی رسید و در حالی که پیشتر صدر از نمایندگان جریان خود در پارلمان خواسته بود از مقام نمایندگی کناره‌گیری کنند، او اکنون خواهان انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

نیروهای سیاسی شیعه عراقی در «چهارچوب هماهنگی»، از برگزاری انتخابات زودهنگام به شرط حصول اجماع بر این امر و مهیا کردن فضای امنیتی مورد نیاز برای برگزاری آن، اعلام حمایت کردند.

با این حال، بر اساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، فرمانده گردان‌های کتائب سید الشهدا، تحت حمایت سپاه پاسداران، در پیامی هشدارآمیز گفته است این گروه تحت هیچ شرایطی تمدید دوره نخست وزیری مصطفی الکاظمی را قبول نخواهد کرد.

او روز پنج‌شنبه تأکید کرد چهارچوب هماهنگی در نشست خود موافقت کردند که نخست‌وزیری الکاظمی را تمدید نکنند.

منبع اصلی

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 Comment
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
he is russianMulahs poppet working forPutin
he is russianMulahs poppet working forPutin
6 روز قبل

۱) دور جدید مذاکرات وین؛ «ایران همچنان خواستار حذف سپاه از فهرست تروریستی است»
https://www.akhbar-rooz.com/164184/1401/05/13/

۲) مذاکرات احیای برجام؛ بلومبرگ: ایران از خواسته‌های خود درباره تضمین و سپاه پاسداران عقب‌نشینی کرد
https://www.peykeiran.com/Content.aspx?ID=251260
همه رسانه های فارسی مزدورروسیه و ملاها (بقراط و نیکفر و من و تو و ایران اینترنشنال و ایندیپندنت فارسی و ..) همان روز اول گفتند :حذف سپاه پاسداران (محبوب اینها) از تررویست جزو مذاکره است ، پساکف ویولیانوف هم همان روزاول گفتند که تغییری در دنباله روی خامنف و سریال کیلر از منافع روسیه روی نخواهد داد . و چون برخی از این ماموران روسیه و رژیم مثل پوتین احمق هستند ، برای اطمینان یولیانف رفت دیدن باقری که به او حالی کند که افسارش دست یولیانف است ، نه چند تا مزدورسابق روس مثل علی مطهری و فلاحت پیشه که حالا شک کرده اند که روس ها دشمن اصلی ایران هستند نه امریکا ، چون احمق قبلی تا روز اخر نفهمیده بود که او دم سگ روسی در بیت رهبری است و باید بهدستور روسیه وقتی اربابان روس را میبیند تکان بخورد ، اما ان خنده روی زشت تروریست مزدور قهقهه جک استرا روسی اخر کار دچار سرگیجه شده بود .
رسانه های فارسی مزدور ملاها و روسیه یادتان باشد وقتی پرزیندت بایدن رفت عربستان گفتند ، بن سلمان سگ توله تعلیم دیده روس جدید به او گفته نفت را افزایش نمی دهد ، بعد رفتند در امریکا یکی از این امریکاستیزان را پیدا کردند بگوید اصلانمی تواند افزایش دهد ! اما حالا همین بن سلمان که از یکطرف کل خاندانش مزدور امریکا و انگلیس هستند و بدون حمایت انها یک هفته هم دوام نمی اورند مثل مبارک و بن علی ، از طرف دیگر با دیدن ملاهای روسی و حال کردن انها با کیر خر روسی شهوتی شده گاهی هوس کیر پوتین میکنند ، گفته در زمستان تولید نفت را بالا می برد و بچه بی ریش او ،امارات هم بالا میبرد . قیمت نفت شروع به پایین امدن کرده و بنزین در امریکاو کانادا پشت سرهم ریزش میکند.
منظورم این است ،که هر چه در رسانه های فارسی می خوانید ، عکس ان درست است ، فقط سه روز تا سه هفته صبر کنید .