رویاهای گم شده کودکان در میان زباله های شهر

تعداد رو به افزایش کودکان کار و زباله گرد یکی از معضلات اجتماعی کشور بخصوص کلان شهر تهران میباشد . این امر بخاطر فقر شدید اقتصادی، بیکاری مفرط، مشکلات حاد معیشتی و درماندگی خانواده ها، وجود مافیای زباله گردی و عدم توجه مسئولان در حال رشد تصاعدی در گوشه کنار کشور میباشد.

با آنکه رقم دقیقی در مورد تعداد کودکان زباله گرد کلان شهر تهران وجود ندارد، ولی براساس آخرین آمار بهزیستی و بررسی های میدانی حدود پانزده هزار زباله گرد در سطح شهر تهران وجود دارد، که سهم کودکان  از این رقم بین چهار تا پنج هزار میباشد.

متاسفانه در هر گوشه کنار شهر کودکانی را می بینی که در تاریکی شب سرشان را چنان در داخل سطل آشغال فرو برده اند گویی به دنبال اسباب بازی گمشده خود میگردند. اینها کودکانی هستند که فرصت کودکی خود را در میان زباله ها گذرانده و دستان کوچک و معصوم آنها بجای گرفتن مداد رنگی، آغشته به شیرابه سطل آشغال میباشد. کودکانی که مرحله گذر از کودکی به نوجوانی را تجربه نکرده و مشغول کارهایی هستند که دستهای کودکانه شان تاب و توان آن را ندارد.

بر اساس آمار اداره بهزیستی بیشتر این کودکان در معرض آسیب های اجتماعی از جمله خشونت، تجاوز، اعتیاد و تمایل به انجام جرم قرار دارند. این در حالی است طبق ماده ۷۹ قانون کار، بهره کشی کاری از افراد زیر ۱۵ سال ممنوع میباشد. هر چند که قوانین مصوبه، بهره کشی از کودکان را غیر قانونی تلقی میکند ولی فضای شهر از منظره متفاوتی حکایت می کند.

با آنکه قانون پسماند و تفکیک آن سالها قبل به تصویب رسیده ولی هنوز راه زیادی برای اجرای کامل آن وجود دارد. چرا که مافیای وابسته به دولت پشت زباله گردی به کمین نشسته و از درآمدهای میلیون دلاری آن بهره می جوید. اگر کسی هم قصور و کم کاری سازمانها و فرایند غیر شفاف مافیای زباله را زیر سئوال ببرد مسئولان از زبان نهی برآمده و گناه را بر سر سطل آشغال می اندازند! و یا می گویند که بیش از نود درصد از زباله گردان “بیگانه” و یا مهاجران غیر قانونی هستند. ذهنیتی که با زدن مهر بیگانگی بر پیشانی کودکان معصوم هر گونه بهره کشی از آنان را جایز شمرده و کودکی آنها را به یغما می برند.

ایلیا آتبین

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها