علنا دارند شلیک می‌کنند

این عنوان گزارشی است که سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش خود آنرا منتشر کرده است. عفو بین الملل در گزارش ده صفحه ی خود به اعتراضات اردیبهشت و خرداد جنوب غربی ایران اشاره کرده و از کشته شدن دست کم چهار نفر خبر می دهد. این سازمان همچنین با انتشار بیانیه مطبوعاتی «اقدامات جدی بین‌المللی برای توقف چرخه خونریزی در جریان اعتراضات ضروری است» خواستار پاسخگو کردن ایران در برابر نقض مستمر حقوق بشر شده است.

سرکوب در ایران

دایانا الطحاوی، معاون مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید: «خشم به‌ حق مردم ایران در مورد فساد، تورم، بیکاری، دستمزدهای پایین یا پرداخت ‌نشده، گرانی مواد غذایی و همچنین سرکوب و خفقان سیاسی احتمالا منجر به اعتراضات بیشتر خواهد شد و نیروهای امنیتی ایران اگر وادار به پاسخگویی نشوند، دست خود را بازتر خواهند دید که به کشتن و زخمی‌کردن معترضان ادامه دهند. در شرایطی که مسیرهای دست‌یابی به عدالت در داخل ایران کاملا بسته شده‌اند، عفو بین‌الملل بار دیگر بر ضرورت تاسیس فوری یک سازوکار مستقل تحقیقاتی و دادخواهی توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل تأکید می‌کند، سازوکاری که با جمع‌آوری، نگهداری و تجزیه ‌و‌ تحلیل شواهد مربوط به جدی‌ترین جرایم بین‌المللی صورت گرفته در ایران، برگزاری محاکمه‌های منفصفانه‌ در آینده را تسهیل کند.»

عکس العمل جمهوری اسلامی به اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز مردم تنها سرکوب بوده و بس. سرکوب مردم بی دفاع و غیر مسلح در سیستم این رژیم به یک عادت تبدیل شده است. عادتی که جان جوانان ایران را می گیرد و یا اینکه آنها را به سیاه چاله های رژیم می فرستد. جمهوری اسلامی متعهد به حقوقی نیست که خود آنرا در مجامع بین المللی پذیرفته و زیر آنرا امضا کرده است؛ این مجامع بین المللی هستند که باید رژیم را مجبور به تعهدات خود کنند و البته این تقدیر تلخی است که باید جوامعی دیگر مردم را از گزند حکومت خود در امان نگه دارند.

احسان نیکویی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها