آگوست، ماه تولد خدایان ژانر وحشت

ماه آگوست ماه تولد سه تن از تاثیر گذارترین فیلمسازان و نویسندگان ژانر وحشت است. آلفرد هیچکاک، هاورد فیلیپ لاوکرفت و ری بردبری همه زاده ماه آگوست هستند. این سه تن هرکدام به نوبه خود در حیطه فیلمسازی، فیلم نامه نویسی، کارگردانی و نویسندگی آثار ارزشمندی را در غالب ژانر وحشت به دنیای هنر تقدیم کرده اند. در این قسمت به معرفی آلفرد هیچکاک و معرفی برخی از آثار او پرداخته ایم.

آلفرد هیچکاک، پادشاه تعلیق
آلفرد جوزف هیچکاک در روز آگوست سال ۱۸۹۹ در لندن متولد شد. او در سال ۱۹۲۰ وارد صنعت سینما و فیلمسازی شد. هیچکاک در طول دوران فیلمسازی حرفه ای خود کارگردانی بیش از ۵۰ فیلم برجسته را به عهده گرفت. اما یکی از معروفترین آثار آلفرد هیچکاک که سینمای هالیوود هنوز هم با اقتباس از آن فیلم ها و سریال های متعددی تولید میکند فیلم “روانی” است. این فیلم در سال ۱۹۶۰ تولید شد و داستان آن برداشتی آزادانه از زندگی قاتل سریالی اهل ویسکانسین “اد گین” است. فیلم “روانی” با بازی جانت لی و آنتونی پرکینز از شاهکارهای سینمای وحشت به شمار میرود. در این فیلم شخصیت نورمان بیتس (آنتونی پرکینز) به اختلال شخصیت مرزی مبتلاست و این بیماری او را وادار به قتل میکند.

آلفرد هیچکاک را بدون دلیل “پادشاه تعلیق” ننامیده اند. او در شش دهه کار حرفه ای در صنعت فیلمسازی و در زمانی که جلوه های ویژه هنوز وجود نداشت توانست با سبک متمایز خود تماشاگران را به دلهره انداخته و وحشت را با نور، صحنه، زاویه و دیالوگ از پرده سینما به وجود تماشاگران تزریق کند.

آناهیتا گودرزی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها