معترضان در صحن پارلمان عراق خواستار پایان دخالت‌های ایران شدند

تظاهرکنندگان عراقی که در اعتراض به نامزدی «محمد شیاع السودانی» از سوی ائتلاف «هیئت هماهنگی» وابسته به ایران برای تصدی نخست‌وزیری عراق در بغداد تجمع کردند. و سپس وارد منطقه سبز بغداد و صحن پارلمان شدند با سر دادن شعارهایی خواستار پایان نفوذ و دخالت‌های ایران در این کشور شدند.

در پی ورود تظاهرکنندگان معترض به صحن پارلمان عراق که به‌رغم حضور شدید نیروهای امنیتی و شنیده شدن صدای تیراندازی در منطقه سبز شدیدا حفاظت شده بغداد، صورت گرفت. محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق چهارشنبه ۵ مرداد ضمن دعوت به مسالمت‌آمیز ماندن اعتراضات از دبیرخانه پارلمان خواست با معترضان در ارتباط مانده و به نیروهای حراست مقر پارلمان دستور داد تا سلاح‌های خود را حمل نکنند.

در واکنش به این اعتراضات که علاوه بر بغداد همزمان در شهرهای بصره، نجف و کربلا نیز جریان داشت، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق نیز ضمن دعوت به مسالمت‌آمیز ماندن تظاهرات خواستار خروج فوری افراد معترض از صحن پارلمان شد.

الکاظمی همچنین بر تعهد دولت خود به حمایت از موسسات حکومتی و نمایندگی‌ها دیپلماتیک در عراق تاکید کرد.

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری نیز حضور و تحصن تظاهرکنندگان در پارلمان را انقلابی اصلاح‌گرایانه علیه ظلم و فساد در کشورش توصیف کرده و از معترضان خواست تا مقر پارلمان را ترک و به خانه‌های خود بازگردند.

صدر خطاب به تظاهرکنندگان معترض که با ورود به صحن پارلمان و سر دادن شعار «إیران بره بره بغداد تبقى حره»(ایران بیرون بیرون، بغداد آزاد خواهد ماند)، خواستار آزادی عراق و پایان دادن به نفوذ و مداخله‌گری ایران در کشورشان شده بودند، گفت: «شما فاسدان را ترساندید.»

به گزارش خبرنگار «العربیه» این تظاهرکنندگان که با سردادن شعارهایی در حمایت از مقتدی صدر، توانسته بودند از دروازه پارلمان به منطقه سبز بغداد و سپس مقر پارلمان وارد شوند پس آن نیز در پاسخ به فراخوان صدر از ساختمان پارلمان خارج شدند.

در همین راستا وزارت ارتباطات عراق اخبار انتشار یافته مبنی بر قصد آن برای قطع اینترنت در این کشور را تکذیب کرد.

حضور قاآنی در بغداد

این در حالی است که منابع «العربیه» چهارشنبه از حضور اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در بغداد همزمان با اعلام پیشنهاد نامزدی السودانی برای نخست‌وزیری عراق خبر داده بودند.

سفر قاآنی دو روز پس از معرفی «محمد شیاع السودانی» از سوی ائتلاف «هیئت هماهنگی» متشکل از گروه‌های شیعی وابسته به ایران جهت نامزدی برای پست نخست‌وزیری عراق و در پی اعلام انصراف قاسم الاعرجی، نامزد ائتلاف «الفتح» به رهبری العامری از این رقابت‌ها صورت گرفته است.

گفتنی است که تلاش‌ها برای تشکیل کابینه جدید در عراق از زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در اکتبر گذشته و تشکیل اکثریت پارلمانی از سوی نمایندگان جریان صدری‌ها و سپس اعلام استعفای این نمایندگان، ناکام مانده و هنوز به جایی نرسیده است.

در چنین شرایطی الکاظمی، نخست‌وزیر کنونی عراق تا زمانی که توافقی میان فراکسیون‌های سیاسی درباره گزینه‌ای جهت تصدی این منصب حاصل نشود، در سمت خود به‌عنوان نخست‌وزیر خواهد ماند.

خبر اصلی

اشتراک در
اطلاع از
guest

1 Comment
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
tu kurdistan 600 nafar dastgir kardan
tu kurdistan 600 nafar dastgir kardan
4 روز قبل

اوکراین؛ عذرخواهی عفو بین‌الملل/وضع بحرانی روسیه
https://www.iranpressnews.com/source/230013.htm#
مزدوران مارکسیست روسی کیر ساک زنان همیشگی روسها و جنده های رسمی پوتین در جنگ علیه اوکراین که در عفو بین الملل و سازمانهای حقوق بشری گرد امده اند ، به گه خوردن افتادند
کی میلانی و نوری علا و اتابکی و تروریست های فدایی که با شورت و کرست مشروطه خواری و سلطنت بازی سیاه کلیستی امده اند وسط ،به گه خوردن می افتند؟