سوریه روابط دیپلماتیک خود را با اوکراین قطع کرد

اوکراین سه هفته پیش پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های جدایی‌طلب «دونتسک و لوگانسک» از سوی دولت سوریه، روابط دیپلماتیک خود با دمشق را قطع کرده بود

دمشق، چهارشنبه ۲۹ تیر، اعلام کرد روابط دیپلماتیک خود را با «کی‌یف» بر اساس اصل «عمل متقابل» قطع می‌کند.

اوکراین چند هفته پیش، به‌دلیل به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های جدایی‌طلب «دونتسک و لوگانسک» از سوی سوریه روابط دیپلماتیک خود را با این کشور قطع کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه «سانا»، به نقل از یک منبع در وزارت خارجه این کشور، سوریه بر اساس اصل «عمل متقابل» و در پاسخ به تصمیم دولت اوکراین در این خصوص، روابط دیپلماتیک خود را با «کی‌یف» قطع می‌کند.

وزارت خارجه اوکراین در واکنش به اقدام سوریه در به رسمیت شناختن جمهوری‌های «لوگانسک» و «دونتسک» از سوی دمشق، گفته بود که «تحریم‌های تجاری علیه اشخاص حقوقی و حقیقی در سوریه اعمال خواهد شد».

این اولین بار نیست که دمشق به متحد خود روسیه می‌پیوندد، دولت سوریه در ماه مه ۲۰۱۸ مناطق جداشده «آبخازیا» و «اوستیا» در گرجستان را که تحت نفوذ روسیه هستند به رسمیت شناخت.

روسیه یکی از برجسته‌ترین متحدان دمشق است و از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱ از رژیم اسد حمایت نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک به ویژه در شورای امنیت سازمان ملل کرده است.

مسکو تا کنون با استفاده از حق وتو چندین پیش‌نویس قطعنامه در محکومیت رژیم سوریه را رد کرده و مانع صدور قطعنامه‌ای در محکومیت دمشق شده است.

مقاله اصلی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها