عضو شورای شهر تبریز: خانه های تاریخی تبریز به تسخیر ادارات دولتی درآمده است

رئیس کمیسیون سرمایه گذاری و گردشگری شورای شهر تبریز، از تسخیر خانه های تاریخی این شهر توسط ادارات دولتی انتقاد کرد و خواستار متوقف شدن این رویه شد.

کاظم زعفرانچی‌لر رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای شهر تبریز، روز چهارشنبه ۸ تیر، در سی‌ و پنجمین جلسۀ این کمیسیون، موضوع تدوین طرح یا لایحه خروج ادارات از اماکن تاریخی و گردشگری و تغییر کاربری کارشناسی شده و عمومی آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

وی اظهار داشت که خانه‌های تاریخی تبریز به تسخیر ادارات دولتی در‌آمده‌اند و باید «هرچه سریعتر» مصوباتی برای «تعیین تکلیف» آنها تهیه و اجرا شود.

کاظم زعفرانچی‌لر در ادامه گفت: «اداره میراث فرهنگی در خانۀ حیدرزاده مستقر است و جالب‌ترین نکته اینجاست که ظاهرا مالکیت این خانه تاریخی برای شهرداری تبریز است».

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر تبریز در ادامه تأکید کرد: «رویه غلطی که در گذشته اتفاق افتاده این است که خانه های تاریخی به کاربری‌های اداری داده شده است».

وی با انتقاد از این موضوع گفت: «کمیسیون خواهان متوقف شدن این روند بوده است تا در آینده با مشکلات جدی مواجه نشویم».

کاظم زعفرانچی‌لر با بیان اینکه « ۲۵ خانه تاریخی در تبریز وجود دارد»، تأکید کرد: «موضوع مربوط به تعیین تکلیف خانه‌های تاریخی را این هفته در جلسه علنی شورا مطرح خواهم کرد تا هر چه سریع‌تر مصوباتی در این راستا اجرایی شود».

همچنین اعضای کمیسیون سرمایه‌گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب‌وکار بر تعیین تکلیف پرونده «یخچال تاریخی قائم مقام فراهانی» به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تبریز نیز تاکید کردند که ظاهراً بر سر مالکیت و بهره‌برداری از آن میان ادارات اختلاف وجود دارد.

چند سال پیش اداره میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی از تغییر کاربری یخچال قائم مقام به یک مجموعه‌ای فرهنگی، تاریخی و رفاهی خبر داده بود.

به گزارش رسانه های داخلی ایران، مقرر شده است که گزارشی جامع در خصوص خانه‌های تاریخی و تعیین تکلیف وضعیت آنها از سوی شهرداری در جلسه آتی کمیسیون سرمایه‌گذاری، گردشگری و بهبود فضای کسب و کار شورای اسلامی شهر تبریز  با حضور مدیران ذیربط ارائه شود.

مقاله اصلی

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها