هشدار مصر به ایران نسبت به حملات به گردشگران اسرائیلی

به گزارش دریچه نیوز به نقل از رسانه های مصری در گزارش روز چهارشنبه روزنامه العربی الجدید مستقر در انگلیس: مصر به ایران نسبت به هدف قرار دادن اسرائیلی ها در خاک مصر هشدار داده است.

بر اساس این گزارش، مقامات اطلاعاتی مصر اخیراً با همتایان ایرانی خود دیدار کرده اند تا در مورد روابط امنیتی و سایر مسائل منطقه ای از جمله افزایش تنش بین اسرائیل و ایران و کشته شدن اخیر فرماندهان ارشد سپاه پاسداران گفتگو کنند. در بخشی از این مذاکرات، مصری‌ها هشدار دادند که «هر گونه تلاش ایران» برای انجام حملات علیه افراد یا اهداف اسرائیلی در مصر به روابط قاهره و تهران آسیب می‌رساند.

منابع مصری به خبرگزاری هاآرتص اسرائیل گفتند که قاهره و تهران روابط امنیتی و سیاست عدم مداخله را حفظ می کنند. منابع گفتند که تهران اطمینان داده است که وارد رویارویی با مصر نمی شود و بنابراین “قاهره نیازی به هشدار به ایرانی ها نداشت و ایرانی ها می دانند که آسیب رساندن به اهداف اسرائیل در خاک مصر به نفع آنها نیست.”

مقامات مصری به همتایان ایرانی خود تاکید کردند که مصر از پیوستن به هر ائتلاف منطقه ای علیه ایران خودداری کرده است. این منابع گفتند، اما هرگونه حمله ایران در مصر ممکن است باعث تغییر سیاست در قاهره شود، و افزودند که مصر اطلاعاتی را از اطلاعات اسرائیل دریافت کرده که حاکی از آن است که پس از اقدام مشترک ترکیه و اسرائیل به خنثی کردن فعالیت ایران در ترکیه، ایران ممکن است به دنبال عرصه‌های جدیدی برای عملیات علیه اسرائیلی‌ها باشد و از مصر و امارات متحده عربی به عنوان «جایگزین‌های» بالقوه‌ای نام برده است.

ایرانی ها در گفت وگو با مقامات مصری هرگونه برنامه ریزی برای انجام حملات در خاک مصر را تکذیب کردند و ادعا کردند که ادعای اسرائیل مبنی بر تلاش ایران برای هدف قرار دادن گردشگران اسرائیلی در هر کشور ثالثی “دروغ است”. به گفته منابع مصری، مقامات ایرانی گفته اند که تهران “مایل است از هرگونه آسیبی به صلح با مصر جلوگیری کند.”

در هفته‌های گذشته، اسرائیل بالاترین هشدار سفر را برای ترکیه صادر کرده و از اسرائیلی‌ها خواسته در صورت امکان از این کشور دوری کنند.این بیانیه مشخصا اشاره کرده بود که استانبول به دلیل گروه های ایرانی که قصد انجام حملات تروریستی و آدم ربایی علیه اسرائیلی ها را در آنجا داشتند، خطر بالایی دارد.

با این حال، روز سه‌شنبه، شورای امنیت ملی اسرائیل اعلام کرد که بدلیل همکاری اطلاعاتی و عملیاتی با آنکارا و موجی از دستگیری اعضای گروه های ایرانی که علیه اسرائیلی‌ها در این کشور طراحی می‌کردند، سطح تهدید سفر به ترکیه را کاهش داده است. سطح هشدار سفر به استانبول را به سطح هشدار برای سایر نقاط  ترکیه مطابقت داده‌ و از ۴، بالاترین، به ۳ کاهش داده‌اند .

در اوایل این هفته، وال استریت ژورنال گزارش داد که اسرائیل  در نشست سری در ماه مارس به ابتکار آمریکا برای گفتگو در مورد مبارزه با تهدید مشترک توانایی‌های موشکی و پهپادهای ایران با مقامات ارشد نظامی از سراسر خاورمیانه، در مصر شرکت کرد.

همچنین تایم آف اسرائیل در گزارش خود از کنفرانس هفته سایبر در تل آویو اشاره به سخنرانی بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل کرده است که او در این سخنرانی گفت:” ایران و گروه نیابتی اش حزب الله لبنان اخیراً اقدام به حمله سایبری علیه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در جنوب لبنان کردند تا اطلاعات مربوط به فعالیت ها و محل استقرار آنها را در این منطقه به سرقت ببرند.  او، آن را حمله مستقیم دیگری از سوی ایران و حزب الله به شهروندان لبنانی و بر علیه ثبات لبنان خواند. او افزود رهبر تروریسم جهانی و متعارف ایران است. این در مورد تروریسم سایبری نیز صدق میکنند، ایران از طریق نیابتی هایی مانند حزب الله در همه ابعاد از جمله سایبری عمل می کند.

بنی گانتز گفت: اسرائیل از گروه های تروریستی ایرانی به رهبری یگان شهید کاوه که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اداره می شود، آگاه است که « آنها سعی کرده اند علیه اهداف بین المللی از جمله خیریه ها و شبکه های دولتی در آمریکا عملیات انجام دهند و  برای تأثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز تلاش کردند. این گروه همچنین تحقیقاتی را برای آسیب رساندن به کشتی ها، پمپ بنزین ها و کارخانه های صنعتی در چندین کشور غربی از جمله بریتانیا، ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل انجام دادند.

رفعت جباری

اشتراک در
اطلاع از
guest

0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها