کشتی مهدوی، گنجشک رنگ شده دیگر

کشتی مهدوی

نیروی دریایی سپاه پاسداران به موازات نیروی دریایی ارتش تشکیل شده، در حال راه اندازی یک شناور جدید است. این کشتی شهید مهدوی نام دارد و نقش یک ناو لجستیکی را خواهد داشت.  سپاه با افتخار از این دستاورد خود یاد میکند و نام آن را هم به یاد یکی از اعضای سپاه که در سال ۱۳۶۶ کشته شده است، انتخاب کرده اند. این یک کشتی نو ساخت نیست بلکه تنها یک گنجشک رنگ کرده ای خواهد بود که به عنوان قناری رو نمایی میشود. این ناو نیز یک کشتی از کار افتاده تجاری بوده که با تعمیرات سطحی، آن را به اصطلاح تبدیل به یک ناو جنگی کرده اند.

کشتی مهدوی

کشتی ساوین (آی.ام.او۹۲۰۹۳۴۸) کشتی حمل کانتینر با پرچم ایران. تصاویر ماهواره ای از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ خارج از پایگاه دریایی بندرعباس، در لنگرگاه غیر نظامیان بود و ۲۰۲۲ به کارخانه کشتی سازی انتقال شد.این بازسازی در همان کشتی سازی انجام می شود که کشتی مکران را نیز از یک نفت کش به ناو تبدیل کرده بودند. کشتی جدید سپاه با طول ۲۴۰ متر به نظر می رسد. اما در کل کمی کوچکتر از آن که یک نفت کش بود، میباشد. مکران در صورت نیاز برای قاچاق نفت هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

ایران تلاش بسیار برای تولید شناورهای بومی میکند. و در آخرین تلاش خود در ساخت شناور«طلائیه» ناموفق بودند. حتی در نگهداری کشتی ها هم دچار مشکل هستند. بطور مثال شناور کنارک پس از شلیک اشتباه در جریان مانور دریایی، ناوشکن دماوند در دریای خزر و ناو خارک بزرگترین کشتی نیروی دریایی در آبهای جاسک غرق شدند.

این ها همه سرمایه های ملت ایران است که به علت بی کفایتی و بی تدبیری و عدم برخورداری از دانش روز توسط سران نظام به فنا میرود.  در صورتی که با این هزینه ها میشود زیرساختهای کشور را نوسازی کرد و از مشکلات مردم کاست.

رفعت جباری

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 Comment
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیکار
بیکار
6 روز قبل

ای با با
باز هم شما شروع کردید از ایت حرف ها زدن. اگر اینها کار منطقی انجام میدادن کار کشور به اینجا نمیرسید. بعد از 43 باز هم این حرف ها اگر آخوند کار بلد بود که آخود نمیشد.