بابا نان ندارد که بدهد

بابا-نان-ندارد-1

بابا نان ندارد که بدهد

«بابا نان داد». این یکی از جمله هایی است که با آن خواندن و نوشتن را یاد گرفتیم. نان برای ما و همه انسانیت یک احتیاج اولیه و ملزم است. در تاریخ تراژدیهای بزرگی با قحطی نان رقم خورده است. این روزها در ایران کمبود نان و افزایش غیر قابل کنترل آن مشکلات فراوانی را برای مردم ایران ایجاد کرده است. اینکه در ایرانی که زمینهای حاصلخیزی برای کشاورزی دارد، این معضل ایجاد شده، جای بسی نگرانی است. در تازه ترین مورد بحران نان در ایران سهیمه بندی آن در نظر گرفته شده و قرار است از این به بعد مردم با کارت ملی خود نان بخرند. البته بحران جنگ اوکراین هم یکی دیگر از عوامل مشکل گندم و نان در منطقه می باشد.

سهمیه بندی نان و بحران اوکراین

ابراهیم صیامی مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد گفته که مزیت این کار این است که افرادی که بیش از الگو مصرف کنند باید الگوی مصرف را اصلاح یا به قیمت آزاد خریداری کنند. برای هر کد ملی یارانه نان ثبت می‌شود و با هر کارت بانکی امکان خرید نان وجود دارد. از سهمیه بندی بنزین به سهمیه بندی نان رسیدن خود کار شگفتی است که رژیم جمهوری اسلامی آنرا هم عملی کرده است. قبل از جنگ اوکراین بیشترین واردات نهاده ایران از این کشور بود. و چه جالب است که رژیم ایران در این منازعه با اظهارات خود طرف روسیه را گرفته و حتی با دور زدن تحریمها سعی در حمایت از این رژیم هم بر آمده است. سیاستهای داخلی و خارجی جمهوری اسلامی باعث این بحران شده و امروز بجای علاج واقعی سعی درکاهش نان سفره مردم دارند.

امروز در ایران بابا دیگر نان ندارد که به خانواده خود بدهد. جمله “بابا نان داد” به یک رویایی تبدیل می شود که روزی در کتابهای درسی ایران بود.

احسان نیکویی

اشتراک در
اطلاع از
guest

2 Comments
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
.لمراد
.لمراد
2 ماه قبل

فکرکنم دراینده بایدبنویسند بابا ازفرط استیصال ونداشتن نان برای فرزندش با دستان خود فرزندش را خفه کرد .اخه این چه زندگی است برای مردم ساخته اید .

mullah.sucks.putin.dick@putin.sucks.israel.dick.co
3 ماه قبل

nan ra dadid beh assad putin maduru and Lula koskesh