تحلیل و بررسی ترور تجار اسرائیلی توسط ایران

تحلیل و بررسی  ترور تجار اسرائیلی توسط ایران

این اولین بار نیست که ایران یا گروه های وابسته به ایران مانند حزب الله سعی می کنند اسرائیلی ها را در قبرس مورد حمله قرار دهند یا آنها را زیر نظر بگیرند.

اگر ایران پشت  این قضیه باشد، تلاش برای ترور اسرائیلی ها در قبرس بخشی از یک حساب باز و طولانی است که ایران با اسرائیل دارد.

در ۱۵ ماه گذشته ، ایران اسرائیل را به ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای خود ، کمک به آمریکا در ترور قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و خرابکاری در حداقل سه تاسیسات هسته ای و سایر حملات احتمالی متهم کرده است.

تهران با استفاده از گروه های نیابتی در مرزهای اسرائیل برای حمله به اسرائیل و حمله به مقامات دیپلماتیک اسرائیل در هند در ماه ژانویه و حملات متعدد به کشتی های متعلق به اسرائیل در دریا واکنش نشان داد.

ممکن است همه این روش ها تلافی جویانه که جمهوری اسلامی سعی می کند علیه اسرائیل انجام دهد، ادامه داشته باشد. اما به نظر می رسد که آیت الله ها حلقه ضعیف دیگری پیدا کرده اند که می توانند از اسرائیل یا حداقل اسرائیلی ها خون بگیرند.

از جهاتی ، اگر ایران سعی می کرد تاجران برجسته اسرائیلی را در قبرس ترور کند ، این امر چندان متفاوت از تروز مقامات دیپلماتیک اسرائیل در هند نبود.

البته تفاوتهایی بین تعقیب کردن یک شهروند عادی اسرائیل در خارج از کشور و  نمایندگان رسمی این کشور وجود دارد.

این اولین بار نخواهد بود که ایران یا گروه نیابتی آن حزب الله، سعی در حمله یا نظارت به اسرائیلی ها در قبرس داشته باشند.

در سال۲۰۱۲، حسام یعقوب ، شهروند سوئدی الاصل لبنانی ، در حال ردیابی اسرائیلی ها در قبرس بود. وی پس از اعتراف به عنوان عامل حزب الله محکوم شد.

همه اینها در همان زمانی رخ داد که نقشه های ایران برای هدف قرار دادن اسرائیلی ها در تایلند ، هند ، گرجستان ، آذربایجان و کنیا فاش شد.

مدت کوتاهی پس از دستگیری یعقوب، ایران و حزب الله موفق شدند پنج گردشگر اسرائیلی را در بلغارستان بکشند. تعداد زیادی از حملات قبلی ایران و حزب الله علیه یهودیان در خارج از کشور وجود داشته است که به چند دهه قبل باز می گردد. ایران این اهداف را انتخاب می کند زیرا بسیار ضعیف است که بتواند مستقیماً با دولت یهود برخورد کند.

حتی در فضای مجازی ، هنگامی که ایران در بهار سال۲۰۲۰ حمله سایبری علیه زیرساخت های آبی اسرائیل را آغاز کرد ، اورشلیم با یک حمله سایبری بسیار ویرانگرتر به یک بندر کلیدی ایران پاسخ داد.

بنابراین ، هدف گیری جداگانه اسرائیلی ها در خارج از کشور در کشورهای ضعیف تر که ایران نگران خراب شدن روایط دیپلماتیک با آنها نیست و  یا هدف گیری جداگانه کشتی های اسرائیلی در دریا، بهترین گزینه برای استفاده از جنگ نامتقارن علیه نقاط آسیب پذیر اسرائیل است.

اعزام یک شهروند آذربایجانی با گذرنامه روسیه ، که ظاهراً در ابتدا موفق شد مقامات قبرس را از مشکوک شدن به ایران دور کند و  انگشت اتهام را به سوی روسیه بخاطر اختلاف نظرهای تجاری  نشان دهد ، سطح دیگری از برنامه ریزی مخفیانه برای انکار کردن این تلاشها میباشد.

بدون تردید ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور ایران، که بسیار بیشتر از رقیب کمی میانه روتر خود حسن روحانی ، با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همسو است ، مایل است که این اعتبار را به عنوان یک قدرت به رخ رقبا بکشد.

این بار به نظر می رسد که مزدوران ایرانی ، که با اسلحه و صدا خفه کن در اتومبیل خود توسط مقامات مرزی قبرس دستگیر شده اند ، بی احتیاطی کردند. متعاقبا ، گروهی از نیروهای امنیتی ساگی که ماموران اطلاعاتی سابق اسرائیل بودند، موساد و اطلاعات ارتش اسرائیل با هوشیاری حرکات ایران و نیروهای وابسته به آن را در سراسر منطقه دنبال می کردند در یک کارزار قهرمانانه برای نجات جان یک اسرائیلی موفق شدند.

اما نکته کلیدی این حادثه این است که ایران همچنان در حال شکار اسرائیلی ها در خارج از کشور است و بعید است به این زودی ها متوقف شود.

اورشلیم پست

ترچمه: دریچه نیوز

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها