سنگ پرانی خامنه ای در خانه ای از جنس شیشه

سنگ پرانی خامنه ای در خانه ای از جنس شیشه

علی خامنه‌ای یکشنبه ۱۱ مهر در دیداری تصویری با دانشجویان دانشگاه‌های افسری در واکنش به تنش های اخیر با جمهوری آذربایجان «تأمین امنیت با تکیه بر دیگران» را « یک توهم» خواند و خطاب به الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان گفت: «کسانی که به این توهم دچارند سیلی آن را به‌زودی خواهند خورد چرا که دخالت مستقیم یا غیرمستقیم بیگانگان در امنیت و جنگ و صلح هر کشوری، فاجعه‌ای مصیبت‌بار است.» او همچنین افزود: «حوادثی که در شمال‌غرب ایران، در برخی کشورهای همسایه در جریان است باید با همین منطق پرهیز از دادن مجوز حضور بیگانگان حل شود.»

خامنه ای درحالی از «دخالت بیگانگان» سخن می گوید که در سالهای اخیر با سیاست «نگاه به شرق» خود ایران را جولانگاه انحصاری چین و ملعبه مهرچینی های پوتین در منطقه کرده است. از آغاز جنگ داخلی سوریه و دخالت جمهوری اسلامی در این کشور در حمایت از اسد، رژیم ایران خود را متحد و یار همسوی روسیه در این جنگ خانمانسوز دیده است. تا جایی که حتی به دستور خامنه‌ای در سال ۹۵ پایگاه سوم شکاری همدان در اختیار روسیه قرار گرفت و بمب افکن‌ها توپولف از پایگاه نوژه به سوریه اعزام می‌شدند.  بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی «استقرار هر گونه پایگاه نظامی خارجی در کشور هر چند به عنوان استفاده‌ های صلح‏ آمیز باشد ممنوع است» درحالیکه بر اساس اصل ۱۷۶ قانون اساسی، «بهره گیری از امکانات مادی و معنوی کشور برای مقابله با تهدیدهای داخلی و خارجی» تنها با تصویب رهبر جمهوری اسلامی ایران امکان پذیر است. این نشان می دهد که خامنه ای شخصا اجازه حضور نظامی نیروهای روسی در ایران را داده است.

اما با نگاهی اجمالی به دست آوردهای جمهوری اسلامی از دخالت در سوریه و این  به اصطلاح همسویی با روسیه می توان دید که رژیم ایران بازنده این میدان بوده است. بر اساس برآورد های خود رژیم، تا به امروز جمهوری اسلامی بالغ بر سی میلیارد دلار در جنگ سوریه هزینه کرده است که به احتمال زیاد این عدد شامل تامین مالی نیروهای نیابتی و ارسال هفتگی محموله های غیر قانونی نفت و سوخت به سوریه نمی شود. سران رژیم و فرماندهان سپاه قدس سالهاست که وعده امتیازات اقتصادی و سهم بزرگ در بازسازی سوریه را میدهند در صورتیکه پوتین و اسد ایران را به طور کلی از این معاملات کنار گذاشته اند. به گفته نایب رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، علی اصغر زبردست «نفع اقتصادی در سوریه را روسیه می‌برد، چند پروژه در بازسازی سوریه هم گرفته‌اند.» همین نهاد پیشتر اعلام کرده بود که ایران حتی در بین ده شریک برتر اقتصادی سوریه هم نیست.

علاوه بر اینکه روسیه از نظر اقتصادی زیر پای جمهوری اسلامی را در سوریه زده است، از لحاظ نظامی و ژئوپولیتیکی نیز به رژیم ایران پشت پا می زند. درحالی که مواضع سپاه قدس و شبه نظامیان تحت امرش مرتبا از سوی نیروهای اسرائیل مورد اصابت قرار می گیرند، نیروهای هوایی روسیه و اسرائیل همکاری و هماهنگی می کنند و دائما در حال ارتباط مستقیم هستند.

می گویند کسی که در خانه شیشه ای زندگی می کند نباید سنگ پرتاب کند. خامنه ای نه تنها خود با دخالت های مستقیم و غیر مستقیم خود از هندوکش تا مدیترانه را به آشوب کشیده است بلکه با واگذاری قراردادهای طولانی مدت به چین و روسیه اقتصاد و آینده ایران را قربانی کوته نظری  های خودخواهانه خود کرده است؛ با این حال او با گستاخی تمام روابط دوساته بین کشور منطقه را محکوم می کند.

بهداد پارسان

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها